Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

У вчених та кліматологів вже не викликає сумнівів, що до 2100 року температура на Землі може піднятися на 4 °C. Якби більшість людей на планеті надавали перевагу локальним продуктам, то клімат не зазнавав би таких руйнівних змін. Адже поміркуйте над тим, яку їжу та у який спосіб ви на сьогодні споживаєте. 

За даними Міжнародної продовольчої та сільськогосподарської організації під патронатом ООН (FAO) 30% врожаю агрокультур втрачається по дорозі до пункту продажу. Спочатку це відбувається на полі, потім при зберіганні та транспортуванні, коли продукція долає великі відстані, далі на вибраковці у супермаркетах. На те, щоб забезпечити людей їжею, щороку марнотратиться величезна кількість прісної води, що за об’ємом дорівнює Женевскому озеру. Це відбувається на фоні тривожних висновків науковців, які пророкують нестачу питної води вже у найближчому майбутньому. 

За руйнівні кліматичні зміни також відповідальні й великі сільськогосподарські корпорації. Вони ведуть бізнес у агросекторі, де на їхню діяльність припадає значна частка викидів CO2, що створює передумови для руйнівних кліматичних змін у майбутньому. 

“Їжа для змін” – це наше ставлення до харчування. Саме ви, своїми виделками та ложками можете зупинити зміни клімату. Насамперед можна почати з найменшого й купувати продукти у локальних виробників. Ви підтримаєте свій регіон, його природні ресурси та розвиток місцевих громад. Адже локальна їжа вирощується за використання меншої кількості води, добрив та інших засобів, порівняно з імпортованою їжею, та тією, що виробляють великі промислові підприємства. Ви зменшите викиди вуглецю в атмосферу, бо перевезення продуктів на великі відстані потребує значної кількості палива й призводить до забруднення планети.  

Купуючи локальні продукти ви сприяєте розвитку власної економіки, адже місцеві фермери та господарства дбають про розвиток та збереження своєї землі та її біорізноманіття. Такі продукти зазвичай продають на фермах, ринках або в магазинах, де на полицях представлені сезонні овочі та фрукти. Щоб донести товар до дому використовуйте еко торбинки і у такий спосіб уникатимете багатошарового пластикового пакування, що засмічує навколишнє середовище.

Subscribe for the updates!

[mc4wp_form id="461" element_id="style-11"]