Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Міжнародний проєкт «Ковчег смаку», або Ark of Taste, заснований у 1996 році. Він став відкритим онлайн-каталогом продуктів, які нині перебувають на межі зникнення. Головна мета проєкту полягає в тому, щоб зробити локальні сорти рослин, дерев, худобу вітчизняних селекцій та продукти перероблення з них, популярними серед споживачів. Кожна країна до світового «Ковчегу Смаку» додатково укладає власний “Атлас Ковчега смаку”.  

Зібрана інформація є важливою, зокрема, для кухарів, членів “Шеф альянс”. Шефи, знайшовши такі продукти досліджують їхні смакові властивості та додають до різноманітних страв у своїх закладах. Дехто організовує гастротури до виробників і у такий спосіб сприяє популяризації локальних продуктів. Бо ж не секрет, що малим господарствам, на відміну від промислових агрохолдингів, важче реалізовувати свій унікальний товар.

У проєкті «Ковчег смаку» працює наукова комісія, яка реєструє потенційних кандидатів. Йдеться про харчові продукти, що є характерними саме для нашої країни й виготовляються представниками кількох поколінь.  

Номінувати потенційний продукт може кожен охочий і ми закликаємо брати участь у цьому процесі. Адже створюється свого роду «Червона книга», в яку входять локальні продукти й традиційні методи їх приготування, які без належної інформаційної підтримки ми можемо з часом втратити.  

Електронний каталог «Ковчег смаку» налічує вже більше ніж п’ять тисяч досьє на продукти з усього світу. В них враховані наступні критерії: унікальність смаку, зв’язок з регіоном, територією чи етнічною групою, автентичність методів виробництва харчових продуктів, ризик зникнення.

У 2004 році рух SLOW FOOD започаткував в італійському місті Полленцо Університет гастрономічних наук. З тих пір у всесвітній каталог «Ковчег смаку» внесено 18 українських продуктів.  

В 2015 році стартувала програма “Атлас Ковчега смаку”, куди потрапляють самобутні та оригінальні продукти, цікаві з точки зору продовольчого біорізноманіття країн. Цей проєкт одразу запрацював в Україні. 

Університет гастрономічних наук під егідою SLOW FOOD UA й у рамках проєкту DIGE створили український онлайн-каталог «Ковчег смаку». Це видання включає 85 традиційних продуктів України. Однак за результатами досліджень, їх перелік має бути значно більшим. 

Subscribe for the updates!

[mc4wp_form id="461" element_id="style-11"]